BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Vägglampetter 2233568
*
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 mars 2003
kl 16:00:00
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
2144 Kandelabrar
Ett par, Maria Persson, Lindesberg. Signerade, bem..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58
-
5087 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, 8-11cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53
-
5192 Ljusstakar
2 st, mässing, Kobror. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
5084 Ljusstakar
5 st, Orrefors. Höjd: 5-10cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57
-
5089 Ljusstakar
Ett par, silver. Höjd: 16cm, fyllda, bruttovikt: 374g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:25
*
Vägglampetter
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 17 mars 2003 |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
2144 Kandelabrar
Ett par, Maria Persson, Lindesberg. Signerade, bem..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58 -
5087 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, 8-11cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53
-
5192 Ljusstakar
2 st, mässing, Kobror. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11 -
5084 Ljusstakar
5 st, Orrefors. Höjd: 5-10cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57 -
5089 Ljusstakar
Ett par, silver. Höjd: 16cm, fyllda, bruttovikt: 374g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:25